W upalne dni najchętniej wypoczywamy nad wodą. Jej obecność w naszym otoczeniu korzystnie wpływa na mikroklimat, odświeża powietrze, poprawia wilgotność terenu. Woda pozwala odetchnąć od letniego zaduchu miasta, warto zatem zaplanować jej obecność w naszym ogrodzie.


Pierwszą decyzją, którą musimy podjąć decydując się na budowę oczka wodnego jest określenie jego rozmiaru. Możemy zbudować niewielki zbiornik stanowiący akcent wodny, jednak nie umożliwi on nam hodowli ryb, a jego wpływ estetyczny i klimatyczny na nasze otoczenie będzie niewielki. Budowa sadzawki o pow. powyżej 10 m2 i głębokości min. 1 m umożliwi nam chów ryb, większej ilości roślin i znacząco poprawi mikroklimat na naszej działce. Z kolei decydując się na założenie stawu kąpielowego połączymy zalety płynące z posiadania basenu i dekoracyjnego zbiornika wodnego. Forma oczka powinna być dopasowana do naszych potrzeb, a także architektury domu i otoczenia, w jakim chcemy założyć zbiornik. Stylistyka narzuci nam kształt i materiały wykorzystane do wykończenia. Nie zawsze musi mieć formę naturalistyczną, warto także pomyśleć o zbiorniku geometrycznym, bardziej przypominającym basen lub 'brodzik' niż staw. Zaprojektowany w modnym ostatnio minimalistycznym stylu będzie stanowił rozwiązanie doskonale pasujące do coraz powszechniejszej nowoczesnej architektury.


Niewielkie zbiorniki (do 5 m2) stworzymy z dostępnych w handlu gotowych form. Gotowe elementy ograniczają jednak nasze możliwości aranżacji zarówno generalnej formy, kształtu dna zbiornika, miejsc sadzenia roślin, jak i lokalizacji kaskady czy strumienia wpadającego do oczka. Problemem może być także maskowanie zamontowanego osprzętu. Swobodną aranżację naszego stawu umożliwi uszczelnienie dna folią do oczek wodnych. Folie wykonane z polichlorku winylu lub kauczuków syntetycznych charakteryzują się bardzo duża trwałością – do 50 lat, rozciągliwością do 300 %, odpornością na promienie słoneczne, nie wydzielają do wody niebezpiecznych substancji chemicznych.


Aby nasze oczka wodne cieszyły oko czystą wodą i zdrowymi organizmami w nich żyjącymi, musimy zadbać o odpowiednio dobrany system filtracji zbiornika. Poprzez filtrację mechaniczną i obecność mikroorganizmów oczyszczających wodę zapewni nam ona odpowiednie środowisko dla rozwoju ryb i roślin.


Oferujemy Państwu kompleksową obsługę inwestycji związanych z budową zbiorników wodnych:

- projektowanie oczek wodnych, kaskad, strumienia
- budowę oczek wodnych, kaskad, strumienia
- odpowiedni dobór i montaż systemów filtracji renomowanych firm: OASE, TETRA, AQUAEL
- serwis i pielęgnację zbiorników wodnych