Posiadanie własnego ogrodu to obok przyjemności i korzyści szereg mniej lub bardziej uciążliwych obowiązków. Jednym z nich jest codzienne podlewanie trawnika i nasadzeń. W upalny letni okres jest to czynność konieczna dla zapewnienia odpowiednich warunków dla wegetacji roślin żyjących w naszym ogrodzie. Pomocną dłoń wyciągają do nas producenci systemów automatycznego nawadniania, technologii stworzonej dla umożliwienie systematycznego i równomiernego nawadniania terenów zieleni bez naszej ingerencji.


Idea automatycznego nawadniania zrodziła się z potrzeby podlewania tak dużych powierzchni jak pola golfowe czy boiska sportowe, z czasem zaś znalazła zastosowanie na terenach rezydencjonalnych. Budowa takiej instalacji na Państwa działce zapewnia szereg korzyści. Przede wszystkim jest to oszczędność czasu, bowiem system sterowany jest przy użyciu urządzenia elektronicznego, które uruchamia go o określonej godzinie na zadany czas – nie musimy zatem nie tylko podlewać naszego ogrodu, ale nawet pamiętać o uruchomieniu urządzeń. Standardowo działanie nawadniania programowane jest tak, aby uruchamiało się ono późną nocą lub nad ranem – minimalizuje to straty wody związane z jej parowaniem (rozgrzany grunt, wysoka temperatura powietrza za dnia), nie obciąża naszej instalacji wodociągowej, a także likwiduje ryzyko poparzenia roślin przez promienie słoneczne (krople wody działają podobnie jak soczewki). Posiadanie instalacji wiąże się także z oszczędnością wody – urządzenia nawadniające precyzyjnie wydają dawki wody odpowiednie do nawilżenia naszej działki. Podlewając ogród ręcznie lub za pomocą przestawianego zraszacza nie jesteśmy w stanie osiągnąć takiej dokładności, zatem część zużytej wody po prostu się marnuje. Inteligencję działania naszego systemu obok sterownika zapewniają nam czujniki wilgotności powietrza (tzw. deszczowe) lub gleby. Urządzenia te badają wilgotność i w sytuacji, gdy jest ona na tyle duża, że podlewanie nie jest konieczne, blokują działanie nawadniania.


System automatycznego nawadniania skonstruowany jest z trzech głównych elementów: - rozdzielnia automatyczna zbudowana z elektrozaworów połączonych ze sterownikiem elektrycznym (to one otwierają dopływ wody do poszczególnych sekcji nawadniających). Wizualnie jest to skrzynia z tworzywa sztucznego, zamontowana z poziomem gruntu, w środku umieszczone są zawory. - infrastruktura podziemna, czyli rurociągi o różnej długości i średnicy, doprowadzające wodę do miejsca montażu poszczególnych zraszaczy. - urządzenia nawadniające: zraszacze podziemne (statyczne, rotacyjne) nawadniające trawniki, zraszacze naziemne i mikrozraszacze (podlewające niewielkie rabaty) oraz linie kroplujące (rozkładane na większych powierzchniach przeznaczonych pod nasadzenia).


Decydując się na budowę systemu nawadniającego musimy pamiętać, że do jego prawidłowego działania niezbędne jest odpowiednie źródło wody. Dla prawidłowego działania instalacji konieczna jest jego wydajność rzędu 40-50 l/ min. i ciśnienie 3-5 bar. Od tych wartości zależna będzie wielkość naszego systemu, ilość sekcji, a co się z tym wiąże, koszt jego budowy (przy dobrym ciśnieniu i wydajności można umieścić więcej zraszaczy w jednej sekcji, osiągną one także lepsze pokrycie – czyli jeden zraszacz nawodni stosunkowo większą powierzchnię).


Oferujemy Państwu kompleksową obsługę inwestycji związanych z systemami nawadniania:

- projektowanie instalacji nawadniających
- budowę instalacji automatycznego nawadniania na podzespołach renomowanych firm: TORO, TANAKE, RAINBIRD
- serwis instalacji automatycznego nawadniania


Zamawiając w naszej firmie usługę wykonania instalacji nawadniającej otrzymają Państwo profesjonalny projekt wraz z gratisową wyceną.